JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение

Televízny spot „Online šikanovanie“

Šikanovanie cez internet je problémom tínedžerov v mnohých európskych krajinách, preto na podnet Európskej komisie vznikol spot o online šikanovaní. Na Slovensku bol prvýkrát prezentovaný v rámci projektu Zodpovedne.sk v medzinárodný Deň bezpečného internetu 10. februára 2009. V Slovenskej televízii ho uvidíte niekoľko krát denne počas mesiaca február.

 

Príbeh je o štrnásťročnom dievčati, ktoré trávi svoj voľný čas četovaním s kamarátmi. Zároveň však čelí ponižujúcim narážkam a správam, ktoré jej zasiela neznámy chlapec na druhej strane internetu. Navyše ju pred ostatnými kamarátmi zosmiešňujú spolužiačky, rozposielaním emailov s deformovanou tvárou dievčaťa. V spote sú zachytené všetky pocity, ktorými obeť šikanovania prechádza. Zužovaním stien v závere videoklipu chcú tvorcovia videa znázorniť pocit úzkosti, ktoré dievča prežíva. Nakoniec prichádza moment, kedy to už nevydrží a rozhodne sa obťažovanie nahlásiť.

Mladí ľudia si neuvedomujú, že internet môže byť aj nebezpečný. Myslia si, že im sa nemôže nič podobné stať a ich sa to netýka. Spot je ukážkou toho, že nemajú slepo dôverovať ľuďom na druhej strane internetu. Ak sa stanú obeťou šikanovania cez internet nemajú sa báť nahlásiť to príslušným orgánom alebo zdôveriť sa blízkej osobe. Heslom spotu je: „Bav sa, ale maj to pod kontrolou!“ Projekt Zodpovedne.sk priniesol slovenským divákom v minulom roku spot “Kde je Miro?“, ktorý sa tiež venoval problematike bezpečného internetu.

Dominika Weissová