JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение

Oslavy Dňa bezpečného internetu

BRATISLAVA, 8. február 2011 – Občianske združenie eSlovensko v rámci Dňa bezpečného internetu predstavilo v spolupráci s partnermi ďalšie časti animovaných rozprávok o bezpečnom využívaní internetu a mobilov OVCE.sk. Heslom tohtoročného dňa je "Internet je viac než hra, je to tvoj život" a pripomína sa vo viac ako 70-tich krajinách sveta.

 Nové časti rozprávok sa predstavili v aule Gymnázia Laca Novomeského v Bratislave. Medzi hosťami nechýbali herec Jozef Vajda, ktorý prepožičal svoj hlas všetkým hrdinom seriálu a Róbert Šarina, ktorý rozprávky pretlmočil do posunkového jazyka. Občerstvenie v podobe tradičných bryndzových halušiek pripravil Majster sveta vo varení halušiek Milan Holák. Programom sprevádzala moderátorka Karin Majtánová.

Okrem nových rozprávok sa na oslavách Dňa bezpečného internetu predstavil nový medzinárodný portál Sheeplive s multijazyčnými verziami rozprávok pre divákov v Európe a príručka pre rodičov. Táto príručka má slúžiť ako pomôcka pre rozhovory s deťmi pri pozeraní rozprávok.

Na podujatí sa žiakom prihovoril predseda Úradu Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, generálna riaditeľka Sekcie médií, audiovízie a autorských práv Ministerstva kultúry SR Nataša Slavíková a Dominika Péterová zo Slovak Telekomu. Na podujatí sa zúčastnili zástupcovia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstva vnútra SR, zástupcovia Rozhlasu a televízie Slovenska, Audiovizuálneho fondu a iní.

OVCE.sk je slovenský animovaný seriál, ktorý sa vracia k tradíciám pôvodnej kreslenej tvorby pre deti a mládež. Jeho prvé štyri časti boli predstavené v októbri 2009. Nových päť častí sa opäť zaoberá aktuálnymi témami ako sú reťazové listy šťastia, chyby z minulosti na internete, recepty krásy na internete (propagácia anorexie na internete), virtuálne prenasledovanie (cyberstalking), prezradenie údajov a majetkových pomerov (phishing). Pre nižšiu vekovú kategóriu detí má seriál pôsobiť ako prevencia, mládeži nastavuje zrkadlo jej nevhodného správania na internete, dospelých divákov majú rozprávky poučiť i pobaviť.

Rozprávky režíroval Jaroslav Baran, autorom scenára je Miroslav Drobný. Hlasy postavičiek v slovenčine nahral herec Jozef Vajda. Netradičným „hlasom“ v časti Ogrgeľ bol aj grgajúci chlapček známy z televíznej talentovej súťaže Patrik Leško. Dostupné sú i verzie pretlmočené do posunkového jazyka či doplnené slovenskými, rómskymi, nemeckými, maďarskými, slovinskými a anglickými titulkami.

„Projekt OVCE.sk je súčasťou projektu Zodpovedne.sk, ktorého cieľom je šírenie osvety o rizikách internetu a nových technológií. Prostredníctvom nových príbehov zo sveta zvierat sme sa snažili deti zábavnou formou upozorniť na aktuálne nástrahy virtuálneho sveta,“ hovorí Miroslav Drobný, prezident eSlovensko, o.z. a autor scenáru.

Novinkou v projekte je medzinárodný portál Sheeplive.eu, ktorý hravou a vtipnou formou vzdeláva o rizikách internetových a mobilných technológií. Portál vznikol z iniciatívy eSlovensko s cieľom rozšíriť rozprávky do všetkých 27 krajín EÚ. Slovinskú verziu rozprávok už nadaboval v Slovinsku veľmi populárny raper Rok Terkaj. Okrem rozprávok, ktoré sa postupne dabujú známymi osobnosťami z každej krajiny Európske únie, prináša aj rôzne hry, kvízy, maľovanky, tapety (obrázkové pozadia do počítača) či plagáty s motívmi oviec a baranov.

Jedným z partnerov projektu Zodpovedne.sk, v rámci ktorého portál OVCE.sk vznikol, je spoločnosť Slovak Telekom. Šéf korporátnej komunikácie spoločnosti Ján Kandáš hovorí: „Otázkou bezpečnosti detí na internete sa v Slovak Telekome dlhodobo zaoberáme a neustále hľadáme nové riešenia, ktoré pomôžu rodičom ochrániť ich deti na internete. Rozprávky OVCE.sk oslovia svojou formou, vtipom a praktickými radami. Prvé štyri časti seriálu mali veľký úspech a stali sa obľúbeným edukačným nástrojom aj na školách. Novým častiam seriálu želáme podobný úspech a veľa malých i veľkých divákov, ktorí budú tieto poučné príbehy o bezpečnom internete šíriť ďalej.“

Herec Jožko Vajda, hlas postavičiek z rozprávok, o spolupráci hovorí: „Rozprávky považujem za mimoriadny a zmysluplný projekt, ktorý vie presne, ako osloviť detského diváka. Práca pri dabovaní postavičiek ma veľmi bavila, doslova som sa v tom vyžíval.“

“Deň bezpečného internetu je každoročne významnou udalosťou pre ľudí a organizácie, ktoré pracujú v oblasti bezpečného internetu. Dnes majú všetky Centrá bezpečného internetu, pedagógovia, rodičia, politici a deti možnosť zhodnotiť ich úspechy a stanoviť si nové ciele,“ hovorí Neelie Kroes, patrónka Dňa bezpečného internetu a komisárka pre európsku digitálnu agendu. „Pre deti a mládež je to oslava skvelých príležitostí, ktoré online svet prináša a taktiež pripomenutie toho, že potrebujú byť zodpovednými občanmi v digitálnom svete. Som hrdá na to, že podporujem Deň bezpečného internetu.“

Partnermi projektu OVCE.sk sú Ministerstvo vnútra SR, Slovenský výbor pre UNICEF a spoločnosť Slovak Telekom. Projekt Zodpovedne.sk je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci komunitárneho programu Safer Internet plus a programu Základné práva a občianstvo. eSlovensko, o.z.