JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение

Slovenské OVCE získali cenu v Nemecku

Slovenský animovaný seriál OVCE.sk získal špeciálne uznanie v rámci Európskej ceny kvality v súťaži City for Children (Mesto pre deti), do ktorej sa spoločne zapojili eSlovensko o.z. a mesto Prešov. Cena bola udelená „pôsobivému projektu, ktorý pomáha mladým ľuďom naučiť sa o rizikách na internete a sociálnych médiách a ktorého cieľom je pomáhať tým, ktorí potrebujú pomoc keď objavujú internet. Nápad tvorby DVD s rozprávkami OVCE.sk je veľmi presvedčivý, keďže môže byť použitý v rozličných vzdelávacích kontextoch.“

 

Témou súťaže, ktorá sa konala v nemeckom Stuttgarte bolo mediálne vzdelávanie. Projekt OVCE.sk súťažil v silnej konkurencii európskych miest v kategórii Vzdelávanie rodičov a pedagógov.

„Každé ocenenie zo zahraničia si v našom tíme veľmi vážime. Slovensko nemá veľa projektov, ktoré sa dokážu presadiť za hranicami. Spolu s ukážkovým príkladom mesta Prešov a Úniou miest Slovenska sa nám tento vzdelávací projekt podarilo rozšíriť na celé územie Slovenska. Veľmi nám to pomohlo pri hodnotení porotcov. Ocenenie patrí všetkým naším partnerom.“ Hovorí Miroslav Drobný, scenárista a producent animovaného seriálu.

„Deti a mladá generácia je investíciou do budúcnosti mesta a jednou z priorít, kde netreba veľké peniaze, ale srdce a rozum.“ Povedal primátor mesta Prešov Pavel Hagyari.

Partnermi projektu sú Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, Slovenský výbor pre Unicef, spoločnosti Slovak Telekom, Slovanet a ďalší. Projekt OVCE.sk je súčasťou projektov Zodpovedne.sk, Pomoc.sk a Stopline.sk. Využíva sa ako didaktická pomôcka pri výučbe mediálnej výchovy a je zároveň prostriedkom zvyšovania úrovne mediálnej gramotnosti. Rozprávky sú prístupné aj v posunkovom jazyku a uchádzajú sa o podporu projektu ochrana ľudských práv a slobôd, ktorý prinesie seriál aj pre rómske, rusínske a maďarské deti v ich materinskom jazyku.

Detský animovaný seriál sa vracia k tradíciám pôvodnej kreslenej tvorby pre deti a mládež v Československu. Rozprávky vznikli s finančnou podporou EÚ programu Bezpečný internet. Prvé 4 pilotné časti mali na Slovensku premiéru 8. októbra 2009 a zaoberajú sa témami:

  • Bez kožušteka (Zverejňovanie fotografií a videí z odhalenými časťami tela.)
  • Netancuj s vlkom (Zneužitie fotografií a videí.)
  • Zatajovaný kamarát (Nadväzovanie kontaktov za účelom sexuálneho zneužitia - Grooming.)
  • Biele ovce (Diskriminácia a rasizmus na internete)

Ďalších 5 častí mali slovenskú premiéru 8. februára 2011. V spolupráci s Österreichisches Institut für angewandte Telekommunikation - ÖIAT (Rakúsko) a Univerza v Ljubljani (Slovinsko). Za podpory EÚ programu Základné práva a občianstvo.

  • Deväťdesiatdeväť (Reťazové listy šťastia?)
  • Ogrgeľ (Internet si vždy pamätá tvoje chyby z minulosti.)
  • Korunka krásy (Anorexia, recepty „krásy“ na internete.)
  • Pomsta (Virtuálne prenasledovanie - Cyberstalking.)
  • Hlásna trúba (Prezradenie údajov a majetkových pomerov - Phishing.)

V roku 2011 a 2012 sa plánuje premiéra ďalších 12 častí. Rozprávky vzniknú s finančnou podporou EÚ programu Bezpečný internet.

eSlovensko, o.z.