JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение

eSlovensko, o.z. a VÚDPaP sa pýtajú dospievajúcich, ako sa správajú na internete

Cieľovou skupinou projektu Zodpovedne.sk sú predovšetkým deti a mládež, preto nás zaujíma, ako sa menia trendy v tejto oblasti, aby sme mohli prispôsobiť prevenciu aktuálnym podmienkam.

V spolupráci s Výskumným ústavom detskej psychológie a patopsychológie sme zisťovali, akým aktivitám sa mladí na internete venujú, ako sa správajú vo virtuálnom priestore, ako internet vstupuje do ich život a ako ho mení. Pýtali sme sa, čo vnímajú mladí ako atraktívne, ako sa prezentujú na sociálnych sieťach, ako nadväzujú vzťahy cez internet, čo považujú za najväčšie ohrozenia na internete a ako sa pred nimi chránia. Zároveň môžu byť dospievajúci aj tými, čo riziká na internete sami vyhľadávajú alebo dokonca sú aj samotnými aktérmi.

 

Takmer polovica dospievajúcich sa na internete stretne s nadávaním a vysmievaním. Druhým najčastejším negatívnym javom je ohováranie a na treťom mieste sexuálne narážky a komentáre, ktoré znepríjemňujú aktivity na internete najmä dievčatám. Rovnako chlapci aj dievčatá četujú na internete aj s mužmi alebo ženami, ktorí sú od nich o 5 a viac rokov starší, niektorí zverejňujú fotografie alebo videá, kde sú v sexi pózach, v spodnej bielizni alebo s odhalenými časťami tela alebo vedú reči o sexe na čete.

Mladí ľudia sami priznávajú, že viac než polovica z nich si už robila z niekoho srandu (napríklad nalákala niekoho na vymyslené rande), takmer polovica z nich sa niekomu vysmievala alebo nadávala. Ako hovorí jeden z účastníkov výskumu: „Keď sa nudím alebo keď sa potrebujem odreagovať, tak si tam niekoho nájdem a nadávam mu. Aj kamošom, alebo niekomu, kto má divnú fotku alebo hocikomu. To je vlastne jedno, že komu.“ Okrem toho dospievajúci fotografujú alebo natáčajú iných v trápnych situáciách a potom to zverejnia online.

Podrobnejšie informácie nájdete v Záverečnej správe z výskumu 2010 „Dospievajúci vo virtuálnom priestore“.

eSlovensko, o.z.