JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение
Premiéra nových častí seriálu OVCE.sk

Premiéra nových častí seriálu OVCE.sk

Na internetovej stránke OVCE.sk boli zverejnené štyri nové časti animovaného seriálu o nástrahách internetu. Okrem tejto slovenskej premiéry portál spustil jazykové verzie seriálu v nemčine, slovinštine, poľštine a estónčine. Nové časti sa venujú témam: „Tisíc priateľov“ rozoberá fenomén priateľstva na Facebooku, „Druhý breh“ je o túžbe detí mať najlepšie mobily, „Fašiangová maska“ rozpráva o nebezpečenstve napodobňovania akčných hrdinov z internetu alebo z televízie a posledná novinka „Ohňostroj“ upozorňuje na časté poranenia detí pri výrobe a použití výbušnín, čo je aktuálna téma blížiacich sa novoročných osláv.

 

Každý príbeh je inšpirovaný príbehmi detí. Napríklad chlapček z južného Slovenska sa stotožnil so superhrdinom, ktorý vedel lietať. Pokúsil sa ho napodobniť, ale našťastie pád z okna prežil. Kolegovia z Ministerstva vnútra nám rozprávali o desiatkach prípadov detí, ktoré si ťažko ublížili na zdraví, keď si podľa návodov z internetu podomácky vyrobili petardy alebo tie z obchodu odpálili bez prečítania si návodu. Neplnoleté dievča bolo ochotné urobiť čokoľvek za nový trendový mobil, ktorý si jej rodičia nemohli dovoliť kúpiť. O tomto prípade sme sa dozvedeli z našej bezplatnej linky pomoci 116 111, kam nám volala nešťastná mamina, keď stratenú dcéru vypátrali na v hoteli s cudzincom o 30 rokov starším, aj s novým telefónom. V príbehu o Facebooku sme sa inšpirovali deťmi, ktoré sa pretekajú v počte „priateľov“ a tým nepremyslene zväčšujú okruh cudzích ľudí s prístupom k ich osobných údajom a fotografiám,“ povedal scenárista Miroslav Drobný.

Do nemčiny rozprávky nadaboval nemecký herec Hans-Jörg Karrenbrock, ktorý doplnil: „Tento veľký európsky projekt je mi blízky aj preto, že ja sám mám štyri deti. Čas, kedy sme bezstarostne zverejňovali osobné údaje na internete, je definitívne za nami. Ale ako nástrahy internetu názorne vysvetliť deťom? Rozprávky OVCE.sk/Sheeplive.eu k tomu významne prispievajú! Rozprávky zasiahnu milióny nemeckých, rakúskych, švajčiarskych a severo-talianskych detí. To je neuveriteľná predstava a veľká zodpovednosť, pretože rozprávky majú byť určené deťom, ale nemajú byť na smiech. Naša práca má zmysel len vtedy, ak deti pochopia obsah rozprávky cez vtip. Bolo pre mňa cťou pracovať s profesionálnym slovenským tímom. Toto je typ projektu, o ktorých rád a často rozprávam. V budúcnosti budem rozprávky pozerať so svojimi vnúčatami! Celé úsilie stálo za to.“

Nové časti rozprávok finančne podporili Audiovizuálny fond Slovenskej republiky, Ministerstvo kultúry SR (zmluva medzi štátom a RTVS), komunitárny program EÚ Bezpečný internet. Na projekte sa spolupodieľajú Ministerstvo vnútra SR, Slovenský výbor pre UNICEF, Združenie animačný ateliér detí a mládeže, Slovak Telekom, Slovanet, SK-NIC a Microsoft.

Projekt vznikol z iniciatívy eSlovensko o.z. ako súčasť projektov Zodpovedne.sk, Pomoc.sk a Stopline.sk. Hlavným cieľom projektu je vytvoriť detský animovaný seriál a medzinárodný internetový portál. Projekt sa zameriava na bezpečnosť detí a mládeže, najmä na riziká internetu, mobilov a nových technológií. Pre nižšiu vekovú kategóriu detí projekt pôsobí ako prevencia, mládeži vtipne nastavuje zrkadlo ich nevhodného správania a dospelých chce projekt poučiť.

Detský animovaný seriál sa vracia k tradíciám pôvodnej kreslenej tvorby pre deti a mládež v Česko-Slovensku. Prvé 4 pilotné časti mali na Slovensku premiéru 8. októbra 2009 a zaoberajú sa témami:

 • Bez kožušteka (Zverejňovanie fotografií a videí s odhalenými časťami tela.)
 • Netancuj s vlkom (Zneužitie fotografií a videí.)
 • Zatajovaný kamarát (Nadväzovanie kontaktov za účelom sexuálneho zneužitia - Grooming.)
 • Biele ovce (Diskriminácia a rasizmus na internete)

Ďalších 5 častí malo slovenskú premiéru 8. februára 2011. Vznikli v spolupráci s Österreichisches Institut für angewandte Telekommunikation - ÖIAT (Rakúsko) a Univerza v Ljubljani (Slovinsko), za podpory EÚ programu Základné práva a občianstvo.

 • Deväťdesiatdeväť (Reťazové listy „šťastia“)
 • Ogrgeľ (Internet si vždy pamätá tvoje chyby z minulosti.)
 • Korunka krásy (Anorexia, recepty „krásy“ na internete.)
 • Pomsta (Virtuálne prenasledovanie - Cyberstalking.)
 • Hlásna trúba (Prezradenie údajov a majetkových pomerov - Phishing.)

V týchto dňoch majú premiéru 4 časti:

 • Fašiangová maska (Napodobňovanie mediálnych vzorov v nebezpečných scénach.)
 • Tisíc priateľov (Virtuálne priateľstvá.)
 • Druhý breh (Sociálna rovnosť.)
 • Ohňostroj (Nebezpečenstvo výroby a použitia výbušnín.)

Na internete a vo vysielaní Slovenskej televízie je v súčasnosti spolu 13 častí. V roku 2012 sa plánuje premiéra ďalších 8 častí. Seriál získal už 9 ocenení doma aj v zahraničí:

 • 2011 Špeciálne uznanie v rámci Európskej ceny kvality v súťaži City for Children (Mesto pre deti), Stuttgart, Nemecko.
 • 2011 Cena za najlepší film na Európskom filmovom festivale prevencií za projekt OVCE.sk, Székesfehérvár, Maďarsko.
 • 2011 Cena odborného publika na Európskom filmovom festivale prevencií za projekt OVCE.sk, Székesfehérvár, Maďarsko.
 • 2010 Cena Prix Danube na 20. ročníku filmového festivalu Bratislava, Slovensko.
 • 2010 Postup do finále (Official Selection) v kategórii TV Série na Medzinárodnom festivale animovanej tvorby Annecy 2010, Francúzsko.
 • 2010 Cena Dúhová gulička za zodpovedný prístup na Medzinárodnom festivale reklamy, súčasť Medzinárodného festivalu filmov pre deti a mládež Zlín, Česká republika.
 • 2009 Cena medzinárodnej poroty XXXVI. ročníka filmového festivalu EKOTOPFILM, Slovensko.
 • 2009 Mimoriadna cena medzinárodného kongresu ITAPA, Slovensko.
 • 2009 Prvé miesto na Slovensku v súťaži o Európsku cenu za prevenciu kriminality, Slovensko.

Linky na rozprávky:

Druhý breh

Ohňostroj

Tisíc priateľov

Fašiangová maska

eSlovensko o.z.