JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение

Deň bezbečného internetu 2012

BRATISLAVA, 7. február 2012, Medzinárodný deň bezpečného internetu je oslavovaný každý rok vo februári. Jeho cieľom je podporovať bezpečnejšie a zodpovednejšie používanie online technológií a mobilných telefónov predovšetkým medzi deťmi a mladými ľuďmi.

Deň bezpečného internetu si v Dome kultúry Dúbravka v Bratislave pripomenulo 350 detí zo slovenských základných a materských škôl. Podujatie bolo tlmočené aj do posunkového jazyka pre prítomných nepočujúcich školákov.

 Hlavným lákadlom tohtoročného Dňa bezpečného internetu bola nová publikácia z dielne občianskeho združenia eSlovensko, ktorej vydanie podporili Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a spoločnosť Slovak Telekom. 92-stranovú knihu „Deti v sieti – Riziká virtuálneho priestoru a ochrana pred nimi“ symbolicky privítali do života herec Jozef Vajda a pani Nataša Slavíková, generálna riaditeľka sekcie médií, audiovízie a autorského práva z Ministerstva kultúry SR.

Kniha je určená pre rodičov, ale aj pre učiteľov, aby lepšie porozumeli virtuálnemu svetu, v ktorom deti trávia veľa svojho voľného času. Dozvedia sa nielen to, čo si všímať a ako deti pred rizikami online sveta ochrániť, ale aj ako sa o nich s deťmi rozprávať a aké správanie u nich podporovať.

Na podujatí mali premiéru aj nové diely animovaného seriálu OVCE.sk, ktorý sa medzi deťmi teší veľkej obľube a vysiela sa vo verejnoprávnej aj regionálnych televíziách. Deti pobavil rapujúci Bača v rozprávke Ruky hore!, ktorá upozorňuje na napodobňovanie vulgárnych prejavov podľa mediálnych vzorov, v rozprávke Hrubokrk o kyberšikanovaní zistili, že spoločnými silami môžu pomôcť kamarátovi, ktorému niekto ubližuje. Rozprávka Maškarný ples zase upozornila na to, že za maskou alebo profilom na internete sa môže ukrývať ktokoľvek a v rozprávke Cudzí mobil sa deti dozvedeli, že správy v mobile sú určené iba ich príjemcovi.

Nasledovalo vyhodnotenie 3. ročníka súťaže Zodpovedne.sk. Do aktivít realizovaných v tejto súťaži sa zapojilo 20 tisíc detí z celého Slovenska. Vytvorili úžasné materiály, v ktorých upozorňovali na ohrozenia v prostredí internetu. Pre členov poroty nebolo jednoduché vybrať tie najlepšie z 210-tich zaslaných kresieb, prezentácií, básničiek, plagátov, animácií, videí, webových stránok. Nakoniec si špeciálnu cenu za najlepšiu webstránku odniesli žiaci zo ZŠ Gábora Bethlena z Nových Zámkov, za najlepšie literárne dielo žiaci 8. B zo ZŠ Jilemnického z Revúcej a cenu za najlepšie video o Facebooku získal Patrik Levický z Levíc. Najoriginálnejším projektom celej súťaže sa stala divadelná hra Koza na Facebooku od detí z Základnej umeleckej školy v Trnave.

Víťazi si odniesli zaujímavé ceny od partnerov projektu Slovak Telekom a Microsoft Slovakia.

Publikáciu Deti v sieti – Riziká virtuálneho priestoru a ochrana pred nimi si môžete stiahnuť zadarmo ako elektronickú knihu v internetovom kníhkupectve Martinus.sk alebo vo formáte pdf priamo tu