JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение

Rozprávky OVCE.sk pozná až 92 percent 9-ročných detí

BRATISLAVA, 9. november 2012, Nezávislý prieskum „MEDIÁCIA BEZPEČNÉHO POUŽÍVANIA INTERNETU“ prináša zaujímavé zistenia o tom, ktoré projekty sú účinným nástrojom v prevencii negatívnych javov na internete.

Viac ako štvrtina opýtaných detí si uvedomuje, že sa niekedy na internete ocitli v riskantnej situácii. Rovnako štvrtina detí (a z najmladších detí dokonca až tretina) sa občas na internete cíti bezradná alebo nevie, ako sa zachovať a najradšej by sa s niekým poradila. Užitočné rady o bezpečnom správaní na internete sa dozvedajú predovšetkým od rodičov, učiteľov v škole, ale aj z webstránok a od kamarátov.

Najznámejšími projektmi o bezpečnom používaní internetu na Slovensku sú podľa prieskumu projekty OVCE.sk a Zodpovedne.sk. Deti stránky projektov navštevujú samé, ale často sa o nich dozvedeli v škole a pozerajú si ich s učiteľmi, ktorí tak veľkou mierou prispievajú k šíreniu osvety v tejto oblasti.

Najznámejšími príbehmi o bezpečnom správaní na internete sú podľa prieskumu rozprávky OVCE.sk, ktoré pozná až 92 % 9-ročných detí a 88 % z nich videlo aspoň jednu časť. A prekvapivo o nich vie aj vyše 50 % dospievajúcich. Deti tieto príbehy nielen vo veľkej miere poznajú a pozerajú, ale si na ne aj spomenú, a to najmä vtedy, keď by sa mohli dostať do rizika alebo už nejakému čelia. Rozumejú tomu, že ovečky v rozprávkach predstavujú deti a aj tí najmladší dokážu zopakovať ponaučenia, ktoré si zapamätali. Sami by na základe rozprávok odkázali svojim mladším kamarátom: „Dávajte pozor na to, s kým si píšete a keď ho nepoznáte, nestretávajte sa s ním, aj keď bude o to prosiť. NECHOĎ!“, „Že nemáme zverejňovať na internete vlastne fotky, že nemáme veriť na internete návodom na niečo.“ alebo „Na stránke OVCE.sk sú pekné videá, z ktorých si zoberú veľa potrebných poučení do života a mali by si to pozrieť, aby sa im také nepríjemnosti nestávali.“

Podrobnú správu z prieskumu si môžete stiahnuť.

eSlovensko, o.z.