JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение

Adela Banášová a ďalšie osobnosti nahovorili rozprávky o bezpečnom internete pre nevidiace deti

Deň bezpečného internetu dnes oslavuje 98 krajín sveta. Podľa nezávislého prieskumu Mediácia bezpečného používania internetu viac ako štvrtina opýtaných detí si uvedomuje, že sa niekedy na internete ocitli v riskantnej situácii. Už tri roky sú na Slovensku unikátne rozprávky o bezpečnom internete, OVCE.sk, ktoré deti učia, ako sa vyhnúť nástrahám internetovej a mobilnej komunikácie. Až 92 % deväťročných detí v prieskume uviedlo, že najznámejšie príbehy aj poznajú. Stránka www.ovce.sk, na ktorej rozprávky nájdete, patrí u detí medzi najvyhľadávanejšie spomedzi webstránok o bezpečnom používaní internetu. 

 

Nezisková organizácia eSlovensko spolu so Slovak Telekomom predstavila tri nové časti animovaných rozprávok, ktoré sa tentoraz venujú citlivým témam ako sexuálne obťažovanie na internete, sexting, zverejňovanie profilových fotografií či zodpovedné používanie internetu. Rozprávky dostali názov Fotoalbum, Obťažovanie a Zodpovedne a po prvýkrát boli uvedené aj s audiokomentárom pre nevidiacich. 

Počas premiéry na Spojenej škole internátnej pre žiakov so zrakovým postihnutím v Bratislave ich osobne predstavili Adela Banášová, Petra Palevičová i Marianna Pružinská, ktoré tieto príbehy pre nevidiace a slabozraké deti nahovorili. Audiokometár dostalo všetkých 24 častí OVCE.sk. Špeciálnu verziu nahovorili aj speváčka Zuzana Smatanová a herečky Gabriela Dzuríková a Monika Hilmerová. Rozprávky existujú aj vo verzii v posunkovom jazyku pre Nepočujúcich. Rozprávky sú mimoriadne úspešné aj v zahraničí – doposiaľ boli preložené do 22 jazykov, ako napríklad čínština, vrátane jazykov krajín Európskej únie. 

Súčasťou programu Dňa bezpečného internetu bolo vyhodnotenie 4. ročníka súťaže Zodpovedne.sk, do ktorej sa zapojilo viac ako 20 000 detí z celého Slovenska. Do súťaže pripravili rôzne prezentácie, plagáty, videá, webové stránky či básničky, ktorými upozorňovali na ohrozenia v prostredí internetu. Oproti predchádzajúcemu ročníku súťaže bolo tentoraz vytvorených oveľa viac videí i webstránok, čo svedčí o rastúcej digitálnej úrovni mladých ľudí. Porota napokon spomedzi zaslaných prác udelila špeciálnu cenu za najlepšiu webstránku žiakom zo ZŠ J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku, za najkreatívnejší nápad žiakom SOŠ Drevárska v Topoľčanoch, najlepšie video žiakom z Gymnázia M. Rúfusa v Žiari nad Hronom. Ocenenie za najlepšiu animáciu získala Ema Klučovská z Animačného ateliéru detí a mládeže v Bratislave. Špeciálna cena za Najzodpovednejšiu mestskú políciu bola udelená Mestskej polícii Sereď a ocenenie za najzodpovednejšie občianske združenie si prevzalo o.z. Spoločne proti kriminalite v Pezinku. Najzodpovednejším mestom sa stal Lučenec. Najlepší projekt pripravili žiaci zo ZŠ Hviezdoslavova v Trstenej a SOŠ strojnícka v Považskej Bystrici. Špeciálnou cenou za najoriginálnejší nápad boli ocenení žiaci zo ZŠ R. Dilonga v Trstenej. Víťazi si odniesli zaujímavé ceny od partnerov projektu Slovak Telekom, Telefónica Slovakia – O2, Slovanet, a InfoConsult.