JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение
Krstilo sa sladučkými snehovými pusinkami. Krstilo sa sladučkými snehovými pusinkami.

Súkromie na internete je len ilúziou. OVCE.sk 02 vám povedia prečo

Bratislava, 5. november 2014 - Selfie, vyšpúlené pery či iné fotografie sú každodennou súčasťou sociálnych sietí, web stránok a internetu ako takého. No vedia deti, tínedžeri a vlastne aj rodičia, že tieto fotky sa dajú veľmi ľahko zneužiť? Aj o tom je pokračovanie rozprávkovej knihy OVCE.sk, ktorá poučí a zabaví nielen deti, ale aj rodičov a starých rodičov. Knihu uviedli do života sladučkými pusinkami tri dobré sudičky, no hlavne mamy, Zuzka Haasová, Lucka Hablovičová a Karin Majtánová, ktoré takúto vzdelávaciu pomôcku oceňujú.

Pokračovanie úspešnej detskej knihy nesie príznačný názov Za siedmimi vyšpúlenými perami a siedmimi lajkmi. Venuje sa totiž problematike reputácie na internete, zdieľaniu a zneužívaniu fotografií na sociálnych sieťach a jeden z príbehov je aj priamym apelom na rodičov. Tí si častokrát neuvedomujú, že práve fotografie detí v domácom prostredí sú vyhľadávaným artiklom rôznych sexuálnych predátorov. Kniha vystríha deti aj pred tým, že nie všetci internetoví priatelia sú nevyhnutne aj skutočnými kamarátmi. „Máme skúsenosť s tým, že nám na Linku detskej istoty volajú deti, ktoré trápi, aký obraz o nich na internete šíria ich kamaráti. Je to špecifický fenomén dnešnej doby, ktorý sa odohráva na internete. Keďže deti na ňom trávia čoraz viac času, je dôležité, aby vedeli, ako sa tam majú správať. Ako sa chrániť a predchádzať rizikovým situáciám. Vedomie, že mnoho informácií, ktoré na internete zverejnia, môže byť zneužitých, učí deti opatrnosti v online komunikácii," hovorí psychologička Miriama Somorovská.

OVCE.sk sa prístupom 3v1 opäť snažia osloviť nielen deti, ale aj rodičov a starých rodičov, preto je ku knihe pribalené aj DVD s rozprávkami a pexeso. Cieľom jej tvorcov však bolo čitateľov nielen zabaviť, ale im aj poradiť. „Takáto osveta je potrebná nielen u detí, ale aj u dospelých a presne na to sa zamerala táto kniha plná humorných scénok, poučení a krásnych ilustrácií, ktorú môžu rodičia čítať spolu so svojimi ratolesťami. O projekte OVCE.sk sa dozvedia aj v našich materských centrách, ktoré sa takisto zapojili do šírenia osvety o bezpečnom používaní internetu,“ dodáva Soňa Holíková z Únie materských centier.

Prečo sa téme bezpečného používania moderných komunikačných prostriedkov treba venovať ako komplexnému problému v rámci celej rodiny vysvetľuje autor knihy Miro Drobný: „Dnes tu máme novú generáciu detí, ktoré v 2-3 rokoch používajú tablety a hrajú sa na mobilných telefónoch, v 6-tich rokoch sa pripoja na sociálnu sieť, v 9-tich už vytvárajú vlastný blog a v 12-tich vymýšľajú, ako sa dá na internete zarobiť. Rodičia pochopili, že chrániť a vzdelávať svoje deti aj v tejto oblasti teda musia už od predškolského veku a pokračovať v tom až dovtedy, kým sa to neotočí a deti nezačnú vzdelávať ich. Nie všetci totiž dokážeme držať krok s neustále napredujúcimi technológiami.

Knihu uviedli do života tri krstné mamy, Zuzka Haasová, Lucka Hablovičová a Karin Majtánová a pokrstili ju sladkými snehovými pusinkami. Asistovala im pri tom Romi Féderová Haas, dcéra Zuzky Haasovej, ktorej sa rozprávky OVCE.sk veľmi páčia. „Projekt OVCE.sk poznám od dcérky, ktorá bola nadšená, že sa staneme jeho krstnými mamami. Tieto rozprávky sú také zábavné a poučné, že ich pozerávame spolu a spolu potom rozoberáme aj ich posolstvá,“ vysvetľuje Zuzka Haasová.

Karin Majtánová už s OVCE.sk spolupracovala aj v minulosti. „Tento projekt je jedným z mojich obľúbených aj vzhľadom na to, že mám syna vo veku, v ktorom sa naozaj venujeme aj otázkam ako sociálne siete, mobily, tablety, hry ap. Som rada, že je tu projekt, ktorý nám pomáha odkomunikovať nie práve jednoduché témy zábavným, odľahčeným spôsobom, čo je deťom bližšie, ako keby sme im rovno niečo prikazovali a zakazovali,“ hovorí Karin Majtánová.

„Denne prichádzam do kontaktu s deťmi v mojej škôlke a vidím, ako rýchlo sa orientujú vo svete technológií a internetu. Preto je dôležité upozorňovať aj na nástrahy, ktoré na nich číhajú a tiež na to, že nie všetky fotky, ktoré nám robia radosť, patria na internet,“ dopĺňa Lucia Hablovičová.

Na krste nesmel chýbať ani zástupca krstných rodičov jednotky, Robo Opatovský, ktorý aktívne podporuje OVCE.sk ďalej účasťou na vybraných workshopoch v materských škôlkach. „Ja som sa s projektom OVCE.sk zoznámil pri krste prvej knihy, no nadchol ma tak, že sme spolu s jeho autormi absolvovali viacero workshopov o bezpečnom používaní internetu a mobilov určených pre škôlkarov, čo ma veľa naučilo. Moja dcérka je ešte malá, ale je dobré mať trochu náskok a začať sa v tejto problematike orientovať už vopred ,“ zhodnotil krstný otec Robo Opatovský, ktorý odovzdal novým krstným mamám pomyselnú štafetu.

Dôležitosť vzdelávania detí a tínedžerov si uvedomuje aj mobilný operátor Telekom, ktorý je generálnym partnerom projektu OVCE.sk. „Pre naše deti sú dnes smartfóny a iné dotykové hračky samozrejmosťou. Ani poriadne nehovoria a už si vedia spustiť hru na mobile a internete. Sme radi, že v digitálnej dobe ešte vznikajú detské knihy a deti čítajú spolu s rodičmi, o to viac, ak sa kniha venuje bezpečnému internetu. Pre menšie deti je to ich prvá „učebnica“, ktorá ich pripraví aj do online života,“ vraví Andrej Gargulák, šéf korporátnej komunikácie Telekomu.

Projekt OVCE.sk získal počas svojho 5-ročného fungovania viacero prestížnych domácich aj medzinárodných ocenení. Pred pár týždňami sa mu dostalo ďalšieho významného uznania, tentoraz od kolegov z medzinárodnej siete INSAFE. Tá v rámci svojho 10. výročia fungovania usporiadala súťaž o najlepšiu vzdelávaciu pomôcku v oblasti bezpečného internetu za celé obdobie fungovania INSAFE. OVCE.sk zvíťazili v hlasovaní medzi projektmi z 31 členských či partnerských krajín. Výsledky boli oznámené počas INSAFE training session v litovskom Vilniuse. V marci 2014 hostilo toto stretnutie práve slovenské centrum bezpečného internetu zastúpené neziskovým združením eSlovensko v Bratislave. Viac sa o projekte dozviete aj na stránkach www.zodpovedne.sk a www.ovce.sk.


Media