JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение

Riziká online nakupovania

Internet umožnil nakupovať jednoducho z pohodlia domova, v akomkoľvek čase, bez toho, aby ste museli obehávať obchody. Môžete si dokonca jednoducho objednávať tovar aj zo zahraničia. Tovar si obzriete aj vyberiete priamo na internete a môžete si ho nechať doviezť rovno domov. Za tovar z internetu zaplatíte častokrát menej ako v bežnom obchode. Cez internet si viete rýchlo a jednoducho zabezpečiť aj ďalšie služby, ako dovolenku či ubytovanie.

Nakupovanie cez internet má aj svoje nevýhody. Tovar si nemôžete dopredu pozrieť ani vyskúšať, niekedy musíte čakať aj niekoľko týždňov na jeho doručenie. Výhodné ponuky môžu byť také lákavé, že neodoláte a objednáte si viac, než skutočne potrebujete a dokážete zaplatiť. Vyššiemu riziku sú vystavené predovšetkým deti, ktoré ešte ľahšie podľahnú marketingovým stratégiám a menej dokážu zvážiť finančné možnosti rodiny. A keďže pri online nakupovaní je možné objednávať tovar alebo služby aj na dobierku, môžu byť rodičia poriadne zaskočení.

Môže sa však stať aj to, že sa stanete obeťou podvodu. Pri online nakupovaní zadávate vaše osobné údaje, ktoré môžu byť zneužité (viac nájdete v kapitole Zneužitie osobných údajov). Nespoľahliví predajcovia vám zašlú tovar alebo poskytnú službu, ktoré vôbec nezodpovedajú tomu, čo ste si vybrali na stránke a odmietajú uznať vašu reklamáciu. V najhoršom prípade za tovar alebo službu síce zaplatíte, ale nikdy sa ich nedočkáte.

Príklad

Slovensko, 2011. Dvaja mladí ľudia sa rozhodli ísť na nejaký čas pracovať a študovať do Anglicka. Už dopredu si hľadali byt na prenájom. Cez internet si vyhliadli vyhovujúci byt, vymenili si viacero emailov s majiteľkou. Tá si však vyžiadala zloženie zálohy poštovým prevodom na bankový účet. Následne si peniaze vyzdvihla a odvtedy sa neozvala.