JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение
Kniha MAŤ FILIPA si posvieti na práva duševného vlastníctva

Kniha MAŤ FILIPA si posvieti na práva duševného vlastníctva

Bratislava 22. 6. 2016 - Kniha MAŤ FILIPA ako jediná svojho druhu na Slovensku mapuje dôležité informácie o duševnom vlastníctve a jednoduchou formou zoznamuje tínedžerov ale i učiteľov so základmi práv autorských i priemyselných.

Vzdelávací projekt Maťfilipa.sk vyvrcholil krstom knihy MAŤ FILIPA na Gymnáziu Jura Hronca za účasti študentov, ktorí boli oboznámení s problematikou ochrany duševného vlastníctva. O tom koľko patentov či ochranných známok sa na Slovensku udelí a aké drahé patentovanie diela či vynálezu je, hovorila Lucia Bocková z Úradu priemyselného vlastníctva SR.

„Málo ľudí vie, čo treba urobiť, aby sme si mohli ochrániť výsledky našej tvorivej duševnej činnosti prípadne ochrániť jedinečnosť označenia. Sme preto naozaj veľmi radi, že vznikol projekt „Maťfilipa.sk“, ktorý je nielen bohatý na informácie, ale aj – čo sa nám páči najviac – aj kreatívny a nápaditý. Držíme Filipovi palce, aby ho čítalo čo najviac užívateľov a obohatil čo najviac mladých ľudí," uviedla Lucia Bocková, ktorá na vzorovej hodine hovorila o spôsoboch ochrany duševného vlastníctva priemyselného.

Autor knihy Michal Romeo Dvořák z eSlovensko o.z. tvrdí, že o tejto téme treba viac informovať najmä mladých ľudí. „Byť tvorivý, mať nápady nie je rozhodne to jediné, čo je na profesijnej ceste životom dôležité. Nedostatočná ochrana vlastných vynálezov či umeleckých diel pripravila už veľa šikovných ľudí o úžitok," doplnil.

Na webovej stránke www.matfilipa.sk nájdu študenti základné informácie, zoznámia sa s inštitúciami, ktoré sa na Slovensku a vo svete ochrane práv duševného vlastníctva venujú a môžu si bezplatne knihu objednať alebo stiahnuť jej elektronickú verziu. Okrem toho budú počas celého leta vychádzať v tínedžerských časopisoch a na webových portáloch komiksy platformy NoProblemos vysvetľujúce pojmy vzťahujúce sa k duševnému vlastníctvu ako originál, kópia či pirátstvo.

Na záver prednášky pokrstil knihu MAŤ FILIPA ambasádor projektu, architekt Tomáš Žáček, spolu so študentmi gymnázia. Ten bol do projektu oslovený vďaka vynálezu jeho architektonického štúdia, ekologického domčeka s názvom Ecocapsule, ktorá bude vystavená v sídle Európskej rady v Bruseli pri príležitosti slovenského predsedníctva EÚ. Prítomných študentov zaujal nielen svojím projektom, ale aj praktickou stránkou ako získať ochranu a patent pre vlastné dielo. „Svoje najlepšie veci treba chrániť. Najlepšie skôr ako ich predstavíte svetu. Táto milá knižka nás poučí nielen o tom ako ochrániť svoje nápady, ale ako hoci i nechcene, neporušiť práva druhých ľudí," poradil študentom na základe vlastnej skúsenosti.
Čítať 33038 krát Naposledy zmenené streda, 22 jún 2016 16:55
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

About Author