JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение
Bezpečné WiFi a ako sa vyhnúť hackerom nielen počas dovolenky

Bezpečné WiFi a ako sa vyhnúť hackerom nielen počas dovolenky

Odchod na dovolenku je príjemným vzrušením, ale aj nevyhnutným premýšľaním nad základnými bezpečnostnými opatreniami. Kúpime zámku na kufor, susedom dáme vyberať poštu zo schránky, príbuzných či priateľov poprosíme, aby zalievali kvety, zariadime, aby sa večer v byte svietilo a bolo vidieť aktivitu za oknami. Zhodnotíme aj bezpečnostnú situáciu vo svete a potenciál rizikových ochorení. Neuvedomujeme si však, že je nevyhnutné brať do úvahy aj iné hrozby, ktoré na nás číhajú počas cestovania.

Mnohokrát si ľudia myslia, že kybernetické útoky práve im nehrozia, veď nenechávajú svoj počítač nestrážený, sú obozretní pri otváraní elektronických správ od neznámeho adresáta či s podozrivou koncovkou. Nástrahy však čakajú na verejných miestach, keď cestujeme a vyhľadávame miesta s voľným pripojením na WiFi bez potreby zadať heslo. Práve slabo chránené WiFi siete sú známe zraniteľnosťou v komerčných routeroch. Využívanie sietí na letiskách, kaviarňach či hoteloch predstavuje značné riziko. Hackeri môžu monitorovať vašu aktivitu, zistiť, aké stránky navštevujete a dokonca vedia odsledovať, aké klávesy používate pri zadávaní hesla do bankových účtov alebo iných stránok, ktoré si vyžadajú vaše heslo.

Príklady, keď kyberzločinci vytvorili fejkovú stránku či dokonca sieť, sú známe a ide to relatívne ľahko. Pri vytvorení duplicitnej siete, vyzerajúcej takmer ako napríklad sieť vášho hotela, môžu ľahko sledovať, čo robíte, či už využívate sociálne média alebo zadávate údaje zo svojej kreditnej karty. Zrazu len zistíte, že váš účet je vybielený a hľadanie kybernetických zločincov je síce možné a ide to, ale je to veľmi zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje súčinnosť polície po celom svete. Hackeri totiž operujú celosvetovo.

Preto je lepšie zaobstarať si balíček s dátovým roamingom než spoliehať sa na miestne nedôveryhodné siete. Prípadne sim karta v mieste vášho pobytu je dobrým riešením.

Výborne poslúži aj Virtual Private Network. VPN totiž šifruje všetky dáta, ktoré odchádzajú z vášho zariadenia k poskytovateľovi VPN. Keď sa prihlásite na WiFi sieť, nikto nedokáže odsledovať vaše aktivity. Bez rizika sa potom môžete pripojiť do letiskovej siete a bezpečnosť vašich údajov bude zabezpečená. Informáciu o službe VPN má každý z nás v mobile a nájdete ju vo všeobecných nastaveniach. Pri cestovaní sa tiež oplatí vytvoriť a zapamätať si 8-miestne heslo namiesto 4-miestneho, najlepšie ešte posilnené odtlačkom prsta majiteľa na skeneri mobilu.

Všetky bezpečnostné opatrenia sú namieste v dobe, keď počet kybernetických útokov rastie. Podľa informácií zo spoločnosti Kaspersky Lab, ktorá sa špecializuje na digitálnu bezpečnosť, za posledné dva roky došlo k nárastu zasiahnutiu počítačov ransomvérom až o 550 %. Ransomvér je špeciálny malvér vyvinutý, aby uzamkol počítač alebo zašifroval dáta obete. Za opätovné sprístupnenie napadnutých súborov sa zvyčajne vyžaduje zaplatenie výkupného. Niekedy kybernetickí zločinci požadujú menšie sumy, spravia si prehľad vašich financií a podľa toho vás ohodnotia. Základnou radou je zálohovať dáta a nikdy neplatiť, ale kontaktovať políciu. Treba vedieť, že počítačová kriminalita je úmyselný trestný čin.

Počítačovú kriminalitu tvorí špecifická skupina trestných činov, v ktorej sa spájajú prvky trestného, občianskeho a autorského práva. Jej prienik zasahuje najmä do jednotlivých druhov trestných činov v rámci organizovanej kriminality.

Na Slovensku v posledných rokoch dochádza ku krádežiam počítačových programov, údajov uložených na pamäťových médiách počítača či počítačových služieb. Dochádza k zneužívaniu bezhotovostného platobného styku, ako aj k ničeniu dát uložených na pamäťových médiách. Počítačové vírusy a spamy tiež patria k prvkom počítačovej kriminality, s ktorým majú viacerí neblahé skúsenosti a na ktoré pravidelne upozorňujú firmy vyvíjajúce antivírové softvéry. Umiestňovanie zakázaných stránok na serveroch robí vrásky pracovníkom linky stopline.sk, ktorí sa snažia odstrániť nelegálny materiál obsahujúci napríklad aj možný útok na vaše internetové bezpečie.

Andrea Cox eSlovensko

Tento materiál bol vytvorený s finančnou podporou programu EÚ “Prevention of the Fight against Crime” (ISEC) – INT Call for proposals 2013 – Action Grants, projekt č.: HOME/2013/ISEC/AG/INT/4000005300. Za obsah tohto materiálu plne zodpovedajú autori projektového partnera eSlovensko. Tento materiál v žiadnom prípade nevyjadruje stanovisko Európskej komisie.
Čítať 28893 krát Naposledy zmenené utorok, 30 august 2016 16:32
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

About Author