JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение
Projekt Narodení pre výhru o kyberšikanovaní sa rozbehol medzi 10 000 mladých ľudí.

Projekt Narodení pre výhru o kyberšikanovaní sa rozbehol medzi 10 000 mladých ľudí.

Bratislava, 13. september, 2016 Občianske združenie eSlovensko odštartovalo 13. septembra v Bratislave sériu interaktívnych prednášok s audiovizuálnymi a hudobnými prvkami na tému kyberšikanovanie pod názvom Narodení pre výhru - Aless a kyberšikanovanie.sk. Nasledujúcimi zastávkami budú Šaľa, Čadca, Žiar nad Hronom a ďalšie mestá na Slovensku. Projekt reaguje na prieskum, podľa ktorého by až 90 percent učiteľov privítalo viac informácií o kyberšikanovaní. Šikanovanie sa radí medzi najzávažnejšie ohrozenia mládeže na Slovensku.

Dvojmesačné vzdelávaco-hudobné turné prebehne pilotne v 10 slovenských mestách pre vyše 10 000 mladých ľudí (12 - 19 rokov), 500 pedagógov, novinárov a ďalších pracovníkov s mládežou. Projekt je určený najmä druhému stupňu základných škôl a stredným školám, ktoré si ho môžu objednať bezplatne prostredníctvom stránky www.kybersikanovanie.sk.

Prednášku moderuje Miro Drobný, spoluautor projektu Kyberšikanovanie.sk a populárna slovenská raperka Aless, ktorá sa venuje téme šikany aj vo svojej tvorbe. Obaja zažili šikanovanie na vlastnej koži z pozície agresora či obete. "Nikdy som nepatrila medzi najkrajšie dievčatá, bola som skôr opakom. Nazývali ma lesbičkou, keďže som odmietala párty, či nemala záujem baliť chlapcov. Prvýkrát som sa zaľúbila. Cítila som v chlapcovi oporu. Niekoľko konverzácii medzi nami sa cez internet dostali k jeho spolužiakom a moja túžba mať podporu sa stala zo dňa na deň mojou nočnou morou. Posmeškov, urážania, či ponižovania bol plný internet. Pri návšteve školy som začala odpadávať, mávať triašku pripomínajúcu epileptický záchvat či tlaky podobné infarktu. Správy ako prečo žiješ, umri, nemáš tu čo robiť, ma dostali do nemocnice. Po takmer troch mesiacoch na lôžku, vyšetreniach plných trápenia a nevedomosti mi výsledky ukázali, že mojím problémom je šikanovanie", hovorí 18-ročná Aless.

Prostredníctvom emócií a individuálneho prežívania počas sledovania prednášok a zapájaním publika do obsahu prezentácie chce projekt osloviť mládež a ukázať im, ako vníma kyberšikanovanie obeť, agresor a blízke okolie. Miro Drobný z eSlovensko dodáva: "Informácie, osobné výpovede ľudí alebo umelecké zážitky získané mimo školských lavíc majú vo výchove detí a mládeže čoraz väčšiu váhu. Neformálne vzdelávanie dopĺňa a spestruje školské osnovy. Prvýkrát na Slovensku prichádzame s originálnu formou "hudobnej" prevencie, ešte k tomu pri tak vážnej téme ako kyberšikanovanie. Obdivujem Aless, že má odvahu o svojom príbehu otvorene rozprávať. Verím, že všetci sú narodení pre výhru, len sa netreba nikdy vzdávať. Aless je tým príkladom".

Vieme, že šikanovanie tu bolo, je aj bude. To ale neznamená, že budeme sedieť so založenými rukami. Zatváraním očí pred realitou, zatajovaním a bagatelizovaním šikanovanie nepotlačíme, ale naopak posilníme. Obete budú slabšie a bezbrannejšie a agresori silnejší a beztrestnejší. Zmeňme to.

Ako objednať prednášku?


Mediálny partner:

Čítať 27964 krát Naposledy zmenené piatok, 30 september 2016 14:57
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

About Author