JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение
Riziká online nakupovania, podvody cez internet, hacking, nelegálne sťahovanie z internetu, porušovanie autorských práv

Internet má mnoho výhod, ktoré môžete využiť vo svoj prospech, ako neobmedzené šírenie informácií, rýchlosť, prístup k službám kedykoľvek a kdekoľvek. Tieto výhody internetu však vedia využiť aj podvodníci. Spoliehajú sa predovšetkým na anonymitu a malú mieru kontroly vo virtuálnom prostredí, ako aj neznalosť a neopatrnosť ostatných užívateľov internetu. Internet zvádza aj bežných užívateľov k tomu, aby niektoré zákony obchádzali, napríklad keď si sťahujú z internetu hudbu alebo filmy, aj keď za ne nezaplatia.

Pojmy

ClickJacking: výraz vytvorený spojením anglických slov „click“ (kliknutie) a „hijacking“ (únos), využíva užívateľovo kliknutie na stránku, ktoré je následne zneužité pre iný, podvodný účel.

Download: „sťahovanie“, doslovný preklad uložiť dole. Ide o prenos dát z internetu smerom k užívateľovi. Opakom downloadu je upload, nahrávanie dát z počítača užívateľa na internet.

Hacking: nezákonné preniknutie do cudzieho počítača alebo počítačových systémov

Peer-to-peer sieť (P2P): program, umožňujúci výmenu súborov medzi užívateľmi internetu tak, že každý zdieľa časť svojich dát s ostatnými pripojenými užívateľmi v sieti.

Phishing: (z angl. password fishing – doslova rybárčenie hesiel) označuje činnosť, pri ktorej sa podvodník snaží vylákať od používateľov rôzne heslá, napr. k bankovému účtu.

Zľavové portály: sú stránky, ktoré sprostredkúvajú predaj tovarov a služieb za zvýhodnené ceny.

Riziká online nakupovania

Internet umožnil nakupovať jednoducho z pohodlia domova, v akomkoľvek čase, bez toho, aby ste museli obehávať obchody. Môžete si dokonca jednoducho objednávať tovar aj zo zahraničia. Tovar si obzriete aj vyberiete priamo na internete a môžete si ho nechať doviezť rovno domov. Za tovar z internetu zaplatíte častokrát menej ako v bežnom obchode. Cez internet si viete rýchlo a jednoducho zabezpečiť aj ďalšie služby, ako dovolenku či ubytovanie.

Nakupovanie cez internet má aj svoje nevýhody. Tovar si nemôžete dopredu pozrieť ani vyskúšať, niekedy musíte čakať aj niekoľko týždňov na jeho doručenie. Výhodné ponuky môžu byť také lákavé, že neodoláte a objednáte si viac, než skutočne potrebujete a dokážete zaplatiť. Vyššiemu riziku sú vystavené predovšetkým deti, ktoré ešte ľahšie podľahnú marketingovým stratégiám a menej dokážu zvážiť finančné možnosti rodiny. A keďže pri online nakupovaní je možné objednávať tovar alebo služby aj na dobierku, môžu byť rodičia poriadne zaskočení.

Môže sa však stať aj to, že sa stanete obeťou podvodu. Pri online nakupovaní zadávate vaše osobné údaje, ktoré môžu byť zneužité (viac nájdete v kapitole Zneužitie osobných údajov). Nespoľahliví predajcovia vám zašlú tovar alebo poskytnú službu, ktoré vôbec nezodpovedajú tomu, čo ste si vybrali na stránke a odmietajú uznať vašu reklamáciu. V najhoršom prípade za tovar alebo službu síce zaplatíte, ale nikdy sa ich nedočkáte.

Príklad

Slovensko, 2011. Dvaja mladí ľudia sa rozhodli ísť na nejaký čas pracovať a študovať do Anglicka. Už dopredu si hľadali byt na prenájom. Cez internet si vyhliadli vyhovujúci byt, vymenili si viacero emailov s majiteľkou. Tá si však vyžiadala zloženie zálohy poštovým prevodom na bankový účet. Následne si peniaze vyzdvihla a odvtedy sa neozvala.

Výhodné ponuky a ľahké zisky

Neopatrní a dôverčiví užívatelia internetu môžu naletieť aj na výhodné ponuky alebo ponuky, ktoré sľubujú rýchle zisky s minimom nákladov. Vo výhodných ponukách sľubujú dodávatelia tovar alebo službu zadarmo alebo za veľmi nízku cenu. Tá však nie je konečná, skutočné náklady sú uvedené na konci zmluvy drobnými písmenami ako vedľajšie náklady. Ľudia nadšení z výhodného nákupu si neprečítajú pozorne znenie obchodnej zmluvy a potvrdia ju aj napriek veľmi nevýhodným podmienkam.

Pod ponukami ľahkých ziskov sa ukrývajú rôzne pyramídové hry alebo jednoznačné podvody. V prípade pyramídových hier užívateľ odošle určitú sumu peňazí s nádejou, že ak sa postupne prepracuje na vyššiu úroveň, ostatní už budú posielať peniaze jemu. V skutočnosti je takáto pyramídová hra neudržateľná – počet ľudí, ktorí by sa do nej museli zapojiť, narastá geometrickým radom. Už po niekoľkých úrovniach by tento počet presiahol celkové množstvo obyvateľov Zeme.

V prípade podvodov ponúkajú neznámi ľudia emailom veľmi výhodné obchodné transakcie, napríklad pomoc pri prevedení veľkej finančnej čiastky na účet v banke na Slovensku. Užívateľ má získať ako odmenu pre seba percentuálny podiel z tejto sumy. Ak sa zapojí do spolupráce, zistí, že najprv je potrebné zaplatiť tu jeden poplatok, tam druhý, až postupne príde o veľké sumy peňazí a sľubovaný výhodný obchod sa nikdy neuskutoční.

Najčastejším podvodom na zľavových portáloch je ponuka obrovskej zľavy z „pôvodnej“ ceny, ktorá bola úmyselne navýšená.

Príklad

Dobrý deň môj priateľ.

Ja som Patrick Chan KW Južnej Kórey, šťastne ženatý s detmi, a ja som riaditel Hang Seng Bank Ltd, na starosti oddelenie Medzinárodného platieb. Mám dôverné obchodné návrh pre vás. Budem potrebovat, aby si mi pomáhať pri realizácii podnikateľského projektu z Hongkongu do vašej zeme. Jedná sa o prevod veľké sumy peňazí. Aj keď nič neriskuje nič získali.

Vaša najbližšia reakciu na tento list ocenia.

Pozdravom,

Mr. Patrick Chan

Hacking

Pojmom hacking sa označuje nezákonné preniknutie do počítačových systémov. Hackeri sú zruční počítačoví odborníci alebo programátori, ktorí vedia získať prístup k počítačom, heslám alebo utajeným údajom. Zasahujú do systému alebo údajov, vytvárajú škodlivý softvér, ktorý bez vedomia užívateľa ovláda jeho počítač alebo zisťuje jeho osobné údaje. Najlepší hackeri vedia prelomiť aj ochranu tajných vládnych systémov. Jednou z hackerských techník je phishing, podvodné vylákanie prístupových údajov k bankovým kontám (viac sa o phishingu dozviete v kapitole Zneužitie osobných údajov). Ďalším nástrojom je tzv. ClickJacking, používaný často na sociálnych sieťach. Ide o formu útoku, pri ktorej útočník prekryje jednu webstránku druhou. Používateľa potom naláka, aby klikol na ikonku „Páči sa mi“ alebo v prípade videa na jeho prehratie (napr.: „Pozrite si najsmiešnejšie video na svete“). Ak tak spraví, neotvorí sa mu žiadaná stránka, no na jeho profil sa pridá útočníkom vopred vybraná stránka a sprístupní sa jeho priateľom. Ak už útočník nazbiera dostatočný počet takýchto užívateľov, môže na pôvodný odkaz pridať škodlivý softvér, a tak sa dostať do počítača obetí.

Nelegálne sťahovanie a softvérové pirátstvo

Internet ponúka možnosť aj na zdieľanie a výmenu materiálov. Ľudia si vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu sťahujú hudbu, filmy, softvér za pár minút. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že ak je niečo na internete, tak to patrí všetkým. Na väčšinu materiálov na internete sa však vzťahujú autorské práva, legálne ich môže šíriť len ich autor alebo majiteľ. Stiahnutie filmu bez zaplatenia alebo vytvorenie licenčného kľúča k programu bez jeho zakúpenia stále zostáva krádežou, aj keď to tak robia skoro všetci. Porušovanie autorských práv je podľa slovenskej legislatívy trestným činom.

Na internete sa nachádza množstvo voľne dostupného materiálu, na ktorý sa nevzťahujú autorské práva. Takýmto materiálom sú napríklad informácie zverejnené na voľne dostupných online encyklopédiách (wikipédia), študijný materiál, ktorý uverejní jeho autor, rôzne voľne dostupné alebo skúšobné verzie programov a pod. Použitie týchto materiálov má však svoje obmedzenia. V prípade programov nemusia byť funkčné všetky ich súčasti, ak ide o skúšobnú verziu alebo po uplynutí určitej doby, je potrebné zakúpiť licenciu. Pri použití informácií z internetovej stránky je potrebné uviesť zdroj, rovnako ako pri citovaní literatúry.

Pri nelegálnom sťahovaní je vyššie riziko, že sa do počítača dostane nevyžiadaný obsah, napríklad rôzne vírusy alebo spyware, ktoré sú pripojené k súboru alebo softvéru (viac sa dozviete v časti Nevyžiadaný obsah).

Falšovanie peňazí a cenín

S dostupnosťou čoraz kvalitnejších skenerov a tlačiarní sa zvyšuje pre deti a mládež lákavosť falšovania peňazí a iných cenín, ako sú MHD lístky, lístky na vlak, vstupenky na koncerty a podobne. V mnohých prípadoch zvedavosť, pokušenie ľahkého zisku či chlapčenská hrdinskosť privedie väčšinou skupinky mladíkov k nápadu skenovať a tlačiť papierové bankovky. Podľa údajov Európskej centrálnej banky sa najčastejšie falšujú 20 a 50-eurové bankovky.

Ako chrániť seba a svoje dieťa pred internetovými podvodmi

Nakupovanie cez internet

Pri nakupovaní tovarov a služieb cez internet si vyberajte spoľahlivého a overeného dodávateľa, prečítajte si referencie o ňom na internete. Skontrolujte, či internetový obchod uvádza kompletné kontaktné údaje, preštudujte si dodacie podmienky a reklamačný poriadok predajcu. Nenechajte sa nalákať na podozrivo výhodné ponuky, v skutočnosti nie je nič zadarmo.

Skontrolujte cenu, či je aj s DPH, lebo niektorí predajcovia zámerne uvádzajú cenu bez DPH, aby bol tovar naoko lacnejší. Neplaťte za tovar dopredu, požiadavky na platbu vopred alebo zálohové platby sú najčastejším spôsobom, ako vás okradnúť. Zapojte do nakupovania aj vaše dieťa a ukazujte mu, ako sa rozhodujete a čo všetko pri nakupovaní zvažujete. Učte ho hospodáriť s peniazmi – rozprávajte sa o tom, koľko môžete na nákup vynaložiť a či všetko, po čom túžite, naozaj potrebujete.

Ochrana počítača

Zabezpečte svoj počítač pred vstupom zvonka. Aktivujte si bránu firewall, pravidelne aktualizujte svoj antivírusový program, nainštalujte si ochranu pred spyware a adware. Pripojenie do siete zabezpečte heslom a zvážte tiež, ktoré priečinky a súbory budete zdieľať na sieti a komu umožníte prístup k nim. Vyberajte si zložité heslá, ktoré sa nedajú ľahko uhádnuť, najlepšie dlhú nezmyselnú kombináciu rôznych znakov a číslic.

Ochrana autorských práv

Nezneužívajte produkty chránené autorskými právami, aj keď to môže byť veľmi lákavé a ľahko dostupné. Kupujte si legálny softvér, hudbu a filmy si sťahujte z oficiálnych stránok. Správajte sa zodpovedne voči iným a veďte k tomu aj vaše dieťa.

Tipy pre deti a tínedžerov

Pri nakupovaní cez internet buď opatrný/á. Over si podmienky a vyber spoľahlivého predajcu, poraď sa s rodičmi. Aj na internete sa skrývajú podvodníci. Neplať za tovar vopred a nenechaj sa dobehnúť podozrivo nízkymi cenami.

Nakupuj iba to, na čo máš a čo naozaj potrebuješ. Aj za nákupy na internete treba zaplatiť skutočnými peniazmi. Z množstva fakt výhodných ponúk môže byť pekne veľký účet.

Ak si skopíruješ text z wikipédie, neznamená to, že si napísal projekt! Je to práca niekoho iného. Môžeš z nej čerpať, ale pridaj k nej aj kúsok vlastných myšlienok a poznania.

Rozdávať ostatným môžeš iba to, čo je naozaj tvoje. Platí to aj v prípade hudby, filmov alebo programov.

Stiahnuť si najnovší film z internetu je jednoduché, nič ťa to nestojí a robia to skoro všetci. Ale aj tak to nie je legálne. Všetko niečo stojí a zobrať si môžeš iba to, za čo zaplatíš. Platí to v obchode a aj na internete.

Práca so zdrojmi

Učte vaše dieťa, čo znamená vytvárať svoj vlastný obsah (napríklad referát alebo projekt) a akým spôsobom pracovať s literatúrou a inými zdrojmi. Ak skopíruje celý text z internetu, bez akejkoľvek zmeny, tak získava ocenenie, známku v škole za prácu niekoho iného. Vysvetlite mu, že na to, aby mohlo niečo odovzdať pod svojím menom, je potrebné, aby do toho vložilo aj svoj podiel – svoje myšlienky, spracovanie textu, porovnanie informácií z rôznych zdrojov. Tiež je dôležité uviesť, odkiaľ čerpá informácie, o ktorých v texte píše.

Hry

Názov hry: Falošný inzerát (2. stupeň základnej školy, stredná škola)

Postup: Vyberte niekoľko detí, ktoré budú mať za úlohu oklamať svojich spolužiakov tým, že napíšu inzerát na predaj tovaru alebo služby. Celá trieda vyberie, ktorý inzerát bol najlákavejší a otvorte diskusiu prečo.

zdroje

http://www.euractiv.sk/bezpecny-internet

http://www.saferinternet.at/themen/internetabzocke

http://www.saferinternet.at/themen/urheberrechte

http://www.wikipedia.org

Bezpečnosť dětí na internetu, Rádce zodpovědného rodiče – Lenka Eckertová, Daniel Dočekal, 2013