JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение

Fakty o sexualite a sexuálnom obťažovaní na internete

Z výskumu, ktorý realizoval Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave v spolupráci s eSlovensko, o.z. v roku 2010, vyplýva, že so sexuálnymi narážkami a komentármi na internete má skúsenosť 37,0 % dievčat a 22,0 % chlapcov. 36,4 % dievčat a 14,9 % chlapcov zažilo, že ich niekto na internete presviedčal alebo nútil, aby mu poslali svoju fotografiu alebo video a 25,9 % dievčat a 16,3 % chlapcov uvádza, že boli sexuálne obťažovaní na internete.

Deti a dospievajúci môžu svojim správaním na internete k týmto rizikám prispievať. Niekedy provokujú a skúšajú hranice, kam až môžu zájsť, zisťujú, ako budú reagovať ľudia na druhej strane. Je rozdiel, či si dievča zvolí prezývku Katka123 alebo Cicuška123 a či si pridá fotografie v erotických pózach. Vplyv má aj to, aké ďalšie informácie a statusy si deti dávajú do profilov, o čom a s kým sa rozprávajú na čete.

Ako dospievajúci sami priznávajú, 11,1 % dievčat a 7,8 % chlapcov už zverejnilo na internete fotky v sexi póze; 3,1 % dievčat a 6,4 % chlapcov aj v spodnej bielizni alebo s odhalenými časťami tela; 9,9 % dievčat a 22,7 % chlapcov sa rozprávalo o sexe na čete.

Príklad
(výpoveď dievčaťa):

Zas u mňa to bolo tak, že na internet som začala chodiť tak okolo 11-12 ročná. Vtedy som začala chodiť do tých četov, a som tam popísala také blbosti, ja sa za to úplne hanbím, ale ja som si s takými chlapmi písala...